Yörük Çadırı Çeşitleri

Yörük Çadırı Çeşitleri Nelerdir?

Geçmişte Orta Asya’dan gelen Türklerin barınma amacıyla kıl çadırları kullandıkları bilinmektedir. Öyle ki kıl çadır denildiği zaman akıllara günümüz şartlarında otantik bir görüntü gelmektedir. Eski çağlardan bu yana üretilen kıl çadır modellerinde büyük değişimler söz konusu olmaya başlamıştır. Geçmiş zamanlarda çadır modelleri hiç bir katkı maddesi eklenmeksizin, keçi kılından kumaş dokuma yöntemiyle elde edilmekteydi. Şimdilerde ise modern yaşam koşullarının gelişmesi, saf keçi kılının içerisine sentetik iplerin de karışmasına neden olmuştur. Bu durum imal edilen malzeme kalitesinin de düşmesine ortam hazırlamış ve ürünler su geçirmez özelliğini yitirmeye başlamıştır. Ancak tamamen keçi kılından imal edilen kıl çadır modelleri de yok değildir. Günümüzde bu işi hakkı ile yapan birçok firma vardır. Bu firmalar genel olarak kurulum aşamasında da aktif olarak rol almaktadırlar.

Yörük çadırları günümüzde genellikle tatil beldelerinde, belediyenin düzenlemiş olduğu etkinliklerde, restoranlarda, otellerde, eğlence mekânlarında, kamp alanlarında, festivallerde ve daha pek çok alanda otantik bir görüntü yaratmak için tercih edilmektedirler. Gece kalınması için mekân gereksinimi duyanlar da yaz ya da kış mevsimi demeksizin Yörük çadırlarını tercih etmektedirler. Çünkü yüzde yüz keçi kılından imal edilen kıl çadır modelleri kesinlikle yağmur suyu geçirmezler, zararlı hayvanların bölgeden uzak kalmasına yardımcı olurlar, asla yanmazlar ve de eskimezler. Bu yönleri nedeniyle uzun süreli kullanım imkânı sağlayan ürünler arasında yer aldıklarını söylemek de kaçınılmaz olacaktır.

Yörük çadırı tür olarak; kıl çadır, padişah çadırı ve de vezir çadırı olmak üzere 3 farklı kategoriye ayrılmaktadır. Kişilerin ya da firmaların istekleri doğrultusunda herhangi bir modeli üretmek mümkündür. Çadır ebatları ve kurulumuna tamamen müşteri karar verir. Çok yüksek fiyatlı ürünler arasında yer almasalar da, Yörük çadırlarının tamamen keçi kılından imal edildikleri durumlarda çok düşük bir maliyette söz konusu olmayacaktır. Çünkü keçi kılı kesinlikle kolay bulunan malzemeler arasında yer almaz. Dokuma alanında da çok büyük emekler sarf edilerek ortaya koyulmaktadırlar. Birbirinden farklı çadır modellerinin internet üzerinden incelenmesi mümkündür.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir