tüberküloz

Tüberküloz Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Tüberküloz Hastalığı

 

Tüberküloz hastalığın dilindeki adıdır. Halk arasında pek çok resmi vardır. Bunlardan en bilinenleri veren ve ince hastalıktır.  Yapılan araştırmalar sonucunda dünyada en çok ölüme sebep olan hastalıklardan birinin bu hastalık olduğu anlaşılmıştır. hastalığın bu derece ölümcül olmasının başlıca sebeplerinden bir tanesi geç teşhis edilmesidir.  rahatsızlık Doktorlar tarafından kolayca anlaşılamamaktadır. Bu yüzden ilerlemiş seviyelerde kişi tüberküloz hastalığına yakalandığını anlamakta ve bazen tedavisi mümkün olmamaktadır.

Her hastalıkta olduğu gibi Verem hastalığında da erken teşhis önemlidir.  Erken teşhis durumunda hastalık henüz vücudu sarmamış ken fark edilmesi ile tedavi imkanı yüksek olmaktadır.

 

Toplumumuzda tüberküloz hastalığı daha çok ince hastalık ya da Verem olarak bilinmektedir.  daha çok solunum yoluyla bulaşmaktadır. Rahatsızlıkla ilgili doğru bilinen pek çok yanlış vardır.  Bu yanlışlardan bir tanesi mikrobun havlu kişisel, Bıçak yiyecek gibi kişisel malzemeler ile kolayca bulaştığını düşünmektir.  mikrobun en kolay ulaşma yolu belirttiğimiz gibi solunum şeklindedir. Hasta bireyin hapşururken veya konuşurken öksürdüğü sırada ağzından çıkan damlacıklar sağlıklı birey ulaşırsa kişiyi hasta eder.  Mikrop kısa sürede sağlıklı bireyin vücudunda yayılır

 

Tüberküloz Hastalığının Belirtileri

 

Belirttiğimiz gibi tüberküloz hastalığının ortaya çıkması ve teşhisi kolay değildir.  hastalığın bulaştığı vücut dirençli bir yapıya sahipse vücut mikropla savaşır. Ancak mikrobun bulaştığı vücut yeterince dirençli değilse kısa sürede tüberküloz bütün vücuda yayılır.  Vücut direncinin düşük ya da yüksek olması Doğuştan gelen bir durumdur. Fakat bu doğuştan gelen özelliği dış etkenler de etki eder. Alkol sigara, uykusuzluk gibi etmenler Vücut direncini düşürür.

 

Hastalığın klasik belirtileri arasında halsizlik,  aşırı kilo kaybı, iştahsızlık, yüksek ateş gibi belirtiler görülür.   kendine özgü belirti olarak sayabileceğimiz pek fazla özelliği yoktur. En çok bilinen e öksürürken öksürükle gelen tükürükteki kandır. hastalıktan korunabilmek için iyi şekilde istirahat etmek,  bolca sıvı tüketmek, alkol sigara gibi zararlı maddelerden uzak durmak şarttır. Ayrıca içerisinde bulunulan ortamın sıkça havalandırılması gerekir. havasız ortamda Bu mikrop kolayca yayılmaktadır

 

 

 

 

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir