Su çiçeği hastalığı nedir ve ne gibi belirtiler gösterir

Su çiçeği hastalığı nedir ve ne gibi belirtiler gösterir?

 

Su çiçeği hastalığı varisella – zoster virüsünün neden olduğu bir rahatsızlıktır. Su çiçeği tabiri ise bu hastalığın halk arasında genel olarak bilinen ismidir. Bu rahatsızlık vücutta kırmızı şeklinde döküntüler bunun yanında yorgunluk ve ateş ile birlikte ortaya çıkar. Su çiçeği bulaşan çocukların yarısından fazlasında rahatsızlığa neden olan döküntüler, yüksek ateş, şiddetli kaşıntı, baş ağrıları, sıvı kayıpları gibi belirtiler gözlenir. Ülkemizde bu rahatsızlığa yakalananların yaklaşık olarak %95’i 15 yaş altındadır.

 

Su çiçeği hastalığının belirtileri nelerdir?

 

Hastalığı kuluçka süresi yaklaşık 2 3 hafta kadardır. Belirtiler bu 3 haftalık süre sonunda yavaş yavaş ortaya çıkar. Başlangıçta grip ile benzer belirtiler gözlenir. Bu durum hastalığa yakalanan kişinin grip olabileceği ihtimalini düşündürür. Sonrasında sivilceler ve yüksek ateş belirtileri göstermeye başlar. Çıkan bu sivilceler İlerleyen dönemlerde kaşıntıya neden olan döküntüleri oluşturur. Döküntülerin boyutları birbirinden farklıdır ve son derece kaşıntılıdır. İçleri sıvı dolu olan sivilce görünümlü döküntüler yaklaşık 5 ila 7 gün arasında kabuklanır, zamanla kurur ve bulaşıcı özelliğini yitirir. Kabuklanma süreci bir hafta kadar sürebilir. Döküntüler yalnızca deride değil göz ve ağız içinde de görülebilmektedir. Derinin kaşınması nedeniyle yaralar dağılarak enfeksiyona neden olabilir. Bu durumda deri üzerinde kalıcı izler oluşabilmektedir.

Su çiçeği nasıl bulaşır?

 

Hastalık son derece bulaşıcıdır. Hastalığı oluşturan Varisella zoster viüssü bir kaç saat havada canlı olarak kalabilmektedir. Bu virüs aynı zamanda son derece hızlı yayılır. Doğrudan kişi sağlıklı kişiye ulaşabildiği gibi virüsü taşıyan hasta kişinin hapşırması sonucunda da sağlıklı kişilere ulaşabilir. Bu yollardan herhangi bir şekilde sağlıklı kişiye bulaşan virüs ilk 4 gün içerisinde üst solunum yollarına yerleşir. Bu bölgede kendine çoğaltmaya maçlar. Sonrasında dalak ve karaciğer ilerleyerek diğer organlara ulaşmaya çalışır. Yaklaşık 2 hafta kadar sonra sağlıklı olan kişi belirtileri göstermeye başlar.

Su çiçeği hastalığı ne zaman geçer?

Hastalık çok daha fazla yayılmadığı sürece 15 yaş altı kişiler de yaklaşık olarak 5 ila 10 gün içerisinde geçer.

  Su çiçeği hastalığı iz bırakırmı?

Hastalık Normal şartlar altında iz bırakmadan iyileşebilen bir rahatsızlıktır. Fakat bazı Nadir durumlarda döküntü ve yaraların aşırı derecede kaşınması sonucu kişinin derisinde izler kalabilmektedir.

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir