Sivilce Neden Çıkar

Sivilce Neden Çıkar?

Çağımızda en büyük sıkıntılardan birisi de şüphesiz sivilce problemidir. Özellikle gençler bu problemden oldukça rahatsızdır. Olur, olmadık zamanlarda ve hep olmayacak yerlerde çıkan sivilceler, dış görünüşte olumsuz bir görüntü oluşturmaktadır. Bu durumdan rahatsız olan gençler, çeşitli makyaj yöntemleriyle bunu kapatmaya çalışmaktadır. Bu durumda sivilcenin daha geç iyileşmesine sebep olmaktadır. Ayrıca bazı çıkan sivilcelerde sadece görüntü kirliliğine değil, canımızın yanmasına da sebep olmaktadır.

Bizde sizler için bu yazımızda sivilce neden çıkar diye araştırdık. Sivilce nedenleri ve sivilce tedavisi hakkında detaylı bir yazı oluşturduk.

Sivilce Neden Oluşmaktadır?

Cilt bakımı konusunda özen göstermemize rağmen maalesef bazı durumlarda sivilce oluşabilmekte, genel olarak sivilceler her insanda oluşabilen basit bir rahatsızlık olarak değerlendirilebilir. Genellikle hiçbir şey yapılmadığında zaten kendi kendiliğine geçmektedir. Ancak eğer sivilcenin neden çıktığı bilinirse, sivilcenin daha az çıkması sağlanabilmektedir. Bizde sizler için sivilceye sebep olan bazı nedenleri listeledik.

Sivilceye sebep olan nedenler şunlardır;

·         Ergenlik: Ergenlik döneminde birçok farklı hormon salgılanmaktadır. Vücudumuzda yaşanan bu hormonsal değişiklikler, sivilcelere sebep olabilmektedir.

·         Makyaj malzemeleri: Özellikle küçük yaşlardan itibaren kullanılmaya başlayan makyaj malzemeleri, cilt üzerinde bulunan bazı gözeneklerin kapanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca içerisinde akne oluşumunu arttırabilecek malzemeler bulundurması adeta sivilce oluşumuna malzeme çıkarmaktadır.

·         Stres: Stres her alanda ve her koşulda insana zarar vermektedir. Bu sebepten dolayı stresten uzak daha huzurlu bir yaşam şarttır. Ancak bu şekilde sivilce oluşumunun önüne geçilebilir.

·         İlaç: Bazı ilaçlar sivilce oluşumunu tetiklemektedir. İlaç kullanımı bittiğinde, sivilce sayısı da azalacaktır.

·         Beslenme düzeni: Çok yağlı yiyecekler tüketilmesi sivilce oluşumunu hızlandırmaktadır. Özellikle çekirdek ve soğan arkası gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

·         Cilt yapısı: Bazı insanların cilt yapısı yağlıdır ve sivilce oluşumuna müsaittir. Bu sebepten dolayı çok fazla sivilceye maruz kalıyor olunabilir.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir