sigara

Sigaranın İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Günümüzde sigara kullanımının artmasıyla birlikte sağlık kuruluşları ve Yeşilay grupları bu maddenin insan üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlamışlardır. Sigaranın insan sağlığına birçok zararı mevcuttur. İçerdiği maddelerden dolayı ağır kanser hastalıklarına yakalanmamıza neden olmaktadır.

 

 

Sigara tüketimi hem maddi hem manevi zararları içeren çok tehlikeli bir alışkanlıktır. Tiryakileri günün her vaktini bu maddeye ayırabilirler. Bu yüzden birçok şekilde sağlık problemlerine maruz kalabilirler. Sigara içen insanlar da iştahlarında kesilmeler, dikkat dağılmaları, geceleri öksürmeler, baş ağrıları, mide bulantıları gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya gelmektedir. Sigara bağımlılığı içerisindeki nikotin maddesinin kandaki oksijen yerine bağlanarak hücrelere iletilmesi ardından ise bu hücrelerin nikotin maddesini daha çok istemesiyle artarak gerçekleşen bir olay döngüsünden oluşur. Kişilerde iştahı düşürdüğü için kullanıcılar yemekler arasında içtikleri sigaralar yüzünden sağlıklı olarak beslenemezler, zamanla madde kullanımına bağlı olarak sağlıksız kilo kaybına maruz kalırlar.

Sigara kullananlar sadece ciğerleri değil bütün organları kötü şekilde etkilenirler ve fonksiyonların da yavaş yavaş yitirmeler yaşanır. zamanla beyinde önemli ölçüde zararlar görülür. Maddenin beyinde ki etkilerinden birisi olan Alzheimer hastalığına da davetiye çıkararak hafıza sorunlarımızın ortaya çıkmasını sağlar. Sigara damar sağlığını da etkiler kalp, kol ve bacaklardaki damarları da tıkayarak olumsuz sonuçlar yaşatmaktadır.

Kullanıcıların parmakları dumanından etkilenerek sararmalar meydana getirir ve tırnak kırılmaları gibi sorunlarda yaşatabilir. Aynı zamanda gözleri de olumsuz şekilde etkilemektedir. Gözlerde katarakt veya körlük gibi ciddi sonuçları da doğurmaktadır. İnsan vücudunda yorgunluk hissi dikkat kaybı da yaşatarak halsizliği de tetiklemektedir. Sigara kullanmak kronik baş ağrılarının da yaşanmasına neden olur. Bu yüzden bu maddeyi kullanmak düzensiz bir hayat sunar.

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir