Ortodonti Nedir? Ortodontiye Kimlerin İhtiyacı Vardır?

Ortodonti Nedir? Ortodontiye Kimlerin İhtiyacı Vardır?

 

Ortodonti  bir tür diş hekimi branşıdır. Bu branş çene ile dişlerde oluşan çapraşıkların düzeltilmesi üzerine kafa yoran bir daldır. Dişlerin çapraşık konumda olması durumunda temizlenmesi oldukça güçleşir. Böyle bir durumda ise çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimali normal diş yapısına göre çok daha fazladır. İşte Konya ortodonti gibi merkezler dişlerde ve çenede oluşan bu yapıyı düzeltmeye uğraşırlar. Düzeltilmemiş durumdaki çapraşık dişler çene kaslarına normalden çok baskı yaparlar. Bu baskı nedeniyle kişilerde başta, sırtta yada omuzlarda ağrılar görülebilmektedir.

Ortodonti tedavisine ihtiyacım var mı?

Bu türden bir tedaviye bir kişinin ihtiyacı olup olmadığına kendisi karar vermez. Buna yalnızca diş hekimleri veya ortodontistler karar verebilmektedir. Uzmanlarca yapılacak ağız ve diş muayenesi, kapsamlı olarak incelenen medikal ve dental geçmişiniz ve çene modeliniz sonrası yapılan analizlerle bu duruma karar verilir.

Ağız ve dişlerde meydana gelen problemler bunlarla sınırlı değildir. İyi bakılmayan dişlerde görülen çürükler pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Dişlerin çürümesi ve zamanında müdahale edilmemesi durumlarında diş kayıpları görülmektedir. Diş kayıpları olması durumunda kısa sürede yerlerine yeni dişler yapılmalıdır. Yoksa dişlerin eksik olduğu bölgedeki çene kemiklerinde zamanla erimeler gözlemlenebilmektedir. Eksik dişler için yapılabilecek uygulamalardan bir tanesi implanttır. Konya ve çevresinde ikamet edenler için konya implant tedavisi ile eksik dişlerinizin yerine imlant  yöntemi ile diş yaptırabilirsiniz.

İmplant Ne zaman yaptırılmalıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi dişlerin eksik bölgelerindeki çene kemiklerinde zamanla erimeler gözlenir. Diş çekimi sonrasında implantın uygulanması bu erimelerin önüne geçecektir. Bunun dışında meydana gelmiş olan estetik problemlerininde bu sayede önüne geçilebilmekte. İmplant yöntemini dişlerini çürük, hastalanma yada travma sonrası kaybetmiş kişiler için iyi bir seçenek olarak grülmektedir.

Kanal tedavisi nedir?

Diş çürüklerinin zamanında fark edilmemesi yada umursanmaması durumlarında çürüğün ilerlemesi sonucu ağrılar meydana gelir. Bu ağrıların önüne geçebilmek için diş hekiminin uygun görmesi halinde kanal tedavisi yapılmaktadır. Kanal tedavisi ile dişin merkezinde bulunan ve ipliği andıran doku yani dişin öz kısmı( pulpa) çıkartılır. Ölmüş, hasar görmüş yada hastalanmış pulpanın çıkartılması ile boş kalan kısımlar temizlenir ve şekillendirilerek yeniden oluşturma işlemi gerçekleştirilir. Konya kanal tedavisi ile bu işlemler konya ve çevresinde ikamet edenler için sağlanabilmektedir. Sizlerde konya civarında ikamet etmekteyseniz ve diş probleriniz varsa bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir