İşçi Alacakları Davası Nasıl Açılır?

İşçi alacakları davası, işçinin işten ayrılması durumunda işveren tarafından ödenmeyen maddi hakların tahsil edilmesi adına açılan davadır. İşçinin alacakları ile ilgili dava açılabilmesi için öncelikli olarak maddi hakları konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu doğrultuda işçi alacakları davası açmadan önce iş hukuku alanında tecrübeli bir Bursa işçi alacakları avukatı ile görüşülmelidir. Avukat, işçinin hakları ile ilgili detaylı bilgi verecek ve dava ile ilgili izlenmesi gereken hukuki süreç ile ilgili kapsamlı bir açıklama yapacaktır. Ancak Bursa işçi avukatı desteği alınmaksızın açılan davalar sonucunda ise kişiler maddi kayıplar yaşayabilmektedir. Bu nedenle tavsiye olarak dava açmadan önce hukuki destek alınması yararlı olabilir. Peki, işçi alacakları davası hangi mahkemede ve nasıl açılır?

isci-haklari-avukatiİşçi Alacakları Davası Hangi Mahkemede Açılır?

İşçi; maaşının ödenmemesi, sigorta primlerinin eksik yatırılması, fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi ya da kötü muameleye maruz kalma gibi durumlarda iş sözleşmesini tek taraflı feshedebilir. Yine işçinin kıdem tazminatı, maaş alacakları ve mesai ücretleri gibi hakları doğar. Ancak işveren tarafından bu talebin yerine getirilmemesi durumunda işçinin dava açma hakkı bulunmaktadır. İş Kanunu’na göre ise işçi ve işveren arasındaki sözleşmeye dayanan her türlü hak talebinden doğan hukuki uyuşmazlıklara bakmakla görevli mahkeme ise İş Mahkemeleridir.

İşçilerin alacakları ile ilgili davalar için tek başına dava açmaları mümkündür. Ancak dava açma sürecinde dava dilekçesinin hazırlanması ve İş Mahkemesine ya da İş Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine sunulması gerekmektedir. Ayrıca işçi alacakları davası için mahkemeye sunulan bu dilekçenin içeriğinin doyurucu olması ve süresinde dava açılabilmesi adına Bursa işçi alacakları avukatı ile görüşerek hukuki destek almakta büyük yarar bulunmaktadır.

İşçi Alacağı Davaları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İşçi alacakları davası süresi, somut olayın niteliklerine göre değişiklik göstermektedir. Eğer işçi Bursa avukat ile temsil ediliyorsa dava 1-1,5 yıl içerisinde sonuçlanabilir. Ancak bu sürenin kısalması da mümkündür. Yine işçi alacak davaları oldukça karmaşık ve sıkı takip gerektiren davalardır. Bu nedenle de herhangi bir maddi kayba uğramamak adına sürecin başından itibaren iş hukukuna hâkim bir avukat tarafından yürütülmesi tavsiye edilir.

Eğer siz de işçi alacaklarının tahsili ile ilgili davalarda sürecin kusursuz bir şekilde takip edilmesi ve hak kaybı yaşamamak adına uzman bir Bursa işçi avukatı arıyorsanız Özkök Hukuk Bürosu alanında uzman avukat kadrosu ile her daim hizmetinizdedir. Detaylar İçin; https://www.ozkokhukuk.com/isci-alacaklari-avukati/

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir