İnstagram Reklam Düzenleme

 

İnstagram gibi büyük bir sosyal ağa reklam vermek ve bu ağdan reklam almak için bazı düzenleme kriterlerini göz önünde bulundurmak gerekecektir. Öyle ki bunun için genellikle reklam yöneticileri tercih edilmektedir. Reklam setlerinizi ve de reklamlarınızı yönetmenize ve de düzenlemenize yardımcı olacak bazı programları kullanmanız şarttır. Genel olarak düzenleme özelliği kaliteli olan ve aktif olan kampanyalara imza atabilmek için başarılı görseller ve de videolar paylaşmanız gerekir. Bunun için reklamlarda değişiklikler yapmanız önerilmektedir. Bu değişiklikler hemen yayınlanabileceği gibi daha sonra da yayınlanmak üzere kaydedilebilmektedir. Peki İnstagram reklam düzenleme teknikleri nelerdir? İnstagram reklam düzenleme aşamasında nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Kaliteli reklam nasıl oluşturulur? Kaliteli reklam takipçi ve beğeni sayısını artırır mı? Hedef kitleniz ile daha başarılı bir şekilde nasıl iletişim kurarsınız? Merak edenler için işte en önemli detaylar…

Günümüzde birçok mecrada kampanya, reklam setleri ya da reklam düzenleme ve güncelleme özelliği aktif olarak yer alır. Bu setler reklam ayrıntıları konusunda, performans artırma konusunda ya da analiz aşamasında kullanıcılar için çok büyük bir imkân olacaktır. Başarılı bir sonuç elde etmek için gerek işletme hesaplarının gerekse de kişisel hesapların kaliteli paylaşımlar yapmasına dikkat edilmesi şarttır. Öyle ki kampanyalar, reklam setleri ya da reklamlar için öncelikle reklam yönetici kullanılmalıdır. Reklam yöneticileri sayesinde raporlama ölçümlerini de alabilirsiniz. Elbette yöneticileri kullanmanın da belirli stratejileri bulunur. İnstagram reklamları, yöneticiler sayesinde düzenlenerek en iyi sonuçların elde edilmesine olanak sağlarlar. Bu yöntemle hangi işten çok daha iyi sonuç elde edileceğini de önceden kestirmeniz mümkün hale gelecektir.

Kullanılan başarılı bir reklam objesinde yapılan herhangi bir değişiklik yeni versiyonun eski versiyonun yerine geçmesine olanak sağlayacaktır. Yapılan işlemler genellikle geri alınamamaktadır. Düzenleme yapılmadan önce ve sonraki ölçümleri kimi zaman birbirinden ayrılmanız da ne yazık ki mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda olabildiğince sabırlı olmak şarttır. Vermiş olduğunu reklamlar yayınlanmadan önce yapılan değişiklikleri ya da hataları düzenleme panelinin üst kısmında yer alan gözden geçir seçeneğine tıklamak yeterli olacaktır. Gözden geçirme işleminin bitmesinden sonra düzenle moduna geri dönmek gerekir.  Reklam düzenleme işlemlerinin haricinde ise yapılması gereken bazı işlemlerin de olduğu unutulmamalıdır. Böylece beğeni, yorum ve de paylaşım kalitenizin de daha çok artmasına imkân yaratmış olacaksınız. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir;

  • İnstagram reklam düzenlemesi yapmadan önce işletme hesabınızda ya da kişisel hesaplarınızdaki fotoğrafları, videoları ya da her ikisini başarılı görseller şeklinde düzenlemeye özen göstermeniz gerekir.
  • Eğer reklamlarınız dinamikse elde edeceğiniz gelir, normal bir reklama göre çok daha fazla miktarda para kazanmayı da kaçınılmaz hale getirmeniz mümkün olacaktır.
  • Herhangi bir reklam gönderisinin yeniden tanıtımı yapılan reklamlar gibi de birden çok reklam kullanımı varsa kısmen de olsa olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. Elbette olumsuz geri dönüşler alınması da muhtemele bir durum olacaktır.
  • En son aşamada ise reklam gönderileri yayınlanmışsa ve yayınlama planı yapıldıysa en uygun zamanı seçmeye özen göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Başarılı bir reklam alışverişi gerçekleştirilmek isteniyorsa öncelikle satın alınan reklam setlerinin ya da reklamların belirli ayrıntılarını düzenlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu şekilde dilediğiniz zaman öğrenme aşamasını yeniden başlatma avantajına da sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda reklam değerlendirme sistemlerinde de reklamlarınızın yeniden değerlendirilmesine olanak sağlayabilirsiniz. Mesela birden fazla reklam alanında erişim kampanyası yayınlanmışsanız ve reklam alanında optimizasyon seçeneğini tercih etmemişseniz olumsuz dönüşler alabilmeniz muhtemeldir. Yapılan bu hata raporlama sonuçlarına da olumsuz etki yapacaktır.

İnstagram’a Reklam Vermeye Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Günümüzde milyonlarca kullanıcı zamanlarının en önemli kısmını İnstagram’da geçirmektedirler. Durum böyle olunca da çeşitli ticaret sektörlerinin de bu sosyal medya ağında yer alması kaçınılmaz hale gelmiştir. Özellikle de kişisel ya da işletme kanalınızı gereken seviyede büyütmüşseniz reklam alışveriş işlemin için de yeterli hale gelişmişsiniz demektir. Hem markalar için hem de bireysel kullanıcılar için reklam oluşturma aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunur.  Özellikle de bu sosyal medya ağının 2016 yılının ağustos ayında Snapchat’e benzer Story özelliğini sosyal ağa kazandırmasıyla birlikte 100 milyon daha kullanıcı edinerek popülerliğine popülerlik katmıştır. İnstagram kullanıcı kitlesinin her geçen gün büyümesine paralel olarak markaların hedef kitlelerine daha hızlı ve daha ekonomik yoldan ulaşmaları da o denli kolay hale gelmiştir. İnstagram reklamlarında dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir;

Görsel Boyutlarınızı En Uygun Şekilde Ayarlayın

İnstagram reklamlarında kullanılacak olan görsellerin boyutları son derece önemlidir. Öyle ki genel olarak önerilen ve en ideal en boy oranı 1.9:1 olabileceği gibi 1.1’de olabilmektedir.  Bu ideal boyutları olabildiğince dikkat çekici görsellerle süslemeniz gerekmektedir. Belirtilmiş ölçülerin dışında çıkıldığında ise olumsuz geri dönüşlerin alınması da kaçınılmaz hale gelir. İnstagram görsel boyutlarını en uygun şekilde ayarlayarak çok kısa bir zaman diliminde çok daha büyük bir kitleye ulaşmanız kaçınılmaz hale gelebilir. Bunun için de profesyonel reklam destekçilerinden yardım almanız da fayda olacaktır. Görsel boyutlarını en uygun seviyede nasıl ayarlayacağınızı çeşitli videolar izleyerek öğrenebilirsiniz. Daha önce reklam deneyiminiz yoksa ve ilk kez reklam alış verişinde bulunacaksanız profesyonel ekip desteği almak sizler için daha doğru olacaktır.

Çözünürlük Kalitesine Dikkat Etmelisiniz

 

İnstagram reklamlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da çözünürlük meseledir. Bilindiği gibi İnstagram ya da diğer sosyal medya hesaplarında ilgili hedef kitlenin yakından ilgisini çekebilmek için öncelikle kaliteli içeriklerin nasıl oluşturulduğunu çözmeni gerekebilir. Aynı zamanda çekilen videoların ve fotoğrafların da çözünürlük seviyesinin yüksek ya da yeterli olmasına dikkat edilmesi şarttır. Daha güncel bir örnek vermek gerekirse herhangi bir giyim ürünü satan işletme hesabınız varsa ve bir marka iseniz; görsellerinizin de önerilen standartların altında olmamasına dikkat etmenizde fayda olacaktır. Çünkü düşük çözünürlüklü içerikler ne yazık ki kullanıcılar tarafından olumlu geri dönüş alamamaktadır. Kaliteli net bir görüntü elde edebilmek için ideal minimum çözünürlük 600×315 piksel (1.9:1 yatay) ya da 600×600 (1.1 kare) olmalıdır.

Açıklama Kısmını Özenle Hazırlayın

İnstagram reklam hesaplarında açıklama kısmı büyük önem taşır. Bu kısımda en fazla 300 karakter bulunmalıdır. Ancak verilmek istenilen mesaj kesinlikle kullanıcıları sıkacak bir akışta olmamalıdır. Mümkün olduğunda verilen mesaj kısa ve de öz olmalıdır. Hatta mümkünse ürün ya da marka hakkında bilgi veren 125 kelimelik açıklamaları tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır. Genel olarak açıklama kısmına bağlantı koymak da oldukça gereksizdir. Çünkü reklam oluştururken İnstagram gerek ürün sayfalarına gerekse de ana sayfanıza yönlendiren bağlantılar koymanıza verir. Bu ticaret sektörü için bulunmaz bir nimet olacaktır. Bu şekilde reklam görüntüleme sayısını artırmak da kaçınılmaz hale gelecektir.

İnstagram reklam politikaları hakkında bilgi edinmek ve daha verimli reklam sunumu yapmak için ilk aşamada bu noktalara dikkat ediyor olmanız yeterli olacaktır. 618media.com adresi üzerinden sizler de bu konuda daha net bilgiler elde edebilirsiniz.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir