İdrar Renginin Sarı Olmasının Nedeni Kopyası (1)

İdrar Renginin Sarı Olmasının Nedeni

 

İdrar renginin değişkenlik göstermesi ya da zaman zaman farklı renklere bürünmesi kişilerin bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya geldiklerinin habercisi olabilecektir. Özellikle de böbrek sağlığının ne durumda olduğunu öğrenmek için mutlaka idrar renginin göz önünde bulundurulması şarttır. Bu nedenle kişilerin de idrar tahlili yaptırmaya gereksinim duymadan her tuvalete çıkışlarında idrar rengi ve kokusunu gözlemlemelerinde fayda olacaktır. Böylece vücudunuzda ya da böbreklerinizde herhangi bir sağlık problemi varsa erken teşhis sayesinde, kısa zamanda sağlığına kavuşmanız da kaçınılmaz olacaktır. Bilindiği gibi insan vücudu bir virüs ya da hastalıkla mücadele etmeye başladığı andan itibaren, saç dökülmesi, kaşıntı ya da idrar renginin değişmesi gibi faktörlerle, hastalık konusunda kişilere sinyaller verebilmektedir. Peki hangi idrar rengi hastalığın belirtisidir? İdrar rengi ve susuzluk arasında nasıl bir bağ vardır?

İdrar Renginin Sarı Olmasının Nedeni 2 (1)

Bilindiği gibi idrara rengini veren madde ürokromdur. İnsanların tüketmiş olduğu besinlere göre idrar renginin değişmesi de muhtemel bir sonuçtur. Mesela vücudumuza çok fazla sıvı madde aldığımızda ya da gün içerisinde çok fazla su tükettiğimizde idrar rengimizin su rengi olması mümkün olacaktır. Ya da çok açık sarı tonlarındaki idrar rengi de yine vücuda çok fazla sıvı madde alındığının göstergesidir. Eğer idrar rengi normalde çok daha koyu sarı tonlarında ise  vücuda az sıvı girdiğini düşünmek olasıdır. Aynı zamanda parlak sarı idrar renginin de yine normal olduğunu söylemek mümkündür. Fakat idrar renginiz pembe ya da kırmızı tonlarına yakın ise bu çok ciddi bir sağlık probleminin yaşandığının göstergesi olacaktır.

Öyle ki sarı idrar renginin pembe ya da kırmızıya dönüşmesinin birçok nedeni olabilir. Fakat sorunun altında yatan temel nedenler genellikle böbrek ya da idrar kesesinden kan geliyor olmasıdır. Kan dışında ise, eğer gün içerisinde şeker pancarı gibi koyu renkli bir besin maddesi tüketmişseniz ya da antibiyotik tarzı bir ilaç kullanımı söz konusu ise de idrarın pembe ya da kırmızıya yakın renklerde gelmesi muhtemeldir. İdrar rengi suç içmek ile doğru orantılı şekilde değişir. Daha doğru sonuçlar için mutlaka uzman hekim görüşlerinin alınması da şarttır.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir