psikolog

Hayatımızdaki Düzensizliğin Sağlığa Etkisi Nedir?

İnternet kullanımıyla günümüzde büyük sorunlar ile karşı karşıya kalmaktayız. İnternet dünyasında yaşanan gelişmelerin ardından insanlar, gün geçtikçe internet kullanmaya başlamıştı. 2000li yılların başında seyreden bu gelişmeler ise, birçoğumuzu hatta direkt olarak toplumları etkilemiştir. Yeni gelişmeleri sadece internet yoluyla takip etmenin mümkün olduğu bu çağda ise, insanlar eski alışkanlıklarını bir kenara bırakıp internet kullanımlarını arttırarak bağımlısı olmuşlardır. İnternet kullanımının binlerce insanlara zararı olmasına rağmen, bizler sizlere en önemli zararlarından bahsetmeye çalışacağız.

 

Teknolojinin gelişmeye yeni başladığı çağlarda kültürel ve sosyal değerlere daha fazla önem veren topluluklar, teknolojinin çığrından çıkıp önüne geçilemeyen bu gelişmesiyle beraber bu tarz değerlere önem vermemeye başladı. Bunun ise birçok yan etkileri mevcuttur. Aslında hayatımızı kolaylaştıran internet kullanımı, önüne geçilemediğinden dolayı yararlarından çok zararları konuşulur haline geldi. Özellikle sağlık konularındaki zararları insanlarda büyük tepki uyandırmaya başladı. İnternet kullanımıyla gelen teknoloji bağımlılığı, kanser gibi önüne geçilmesi zor hastalıklarla karşı karşıya kalmamızı sağlıyor. Ayrıca bir diğer hastalık çeşitleri ise psikolojik hastalıklar oluyor. İnsanların yaşantılarını mutlu ve huzurlu bir şekilde sürdürebilmeleri için öncelikli olarak, bir düzen içerisinde yaşamaları gerekmektedir.

 

  • Beslenme Alışkanlıklar

 

  • Sosyal Alışkanlıklar

 

  • Kültürel Alışkanlıklar

gibi insanların hayatlarını doğrudan etkileyen ve belli bir düzen içerisinde yaşamalarını sağlayan bu alışkanlıklardan yoksun kalındığı vakitlerde, insanlarımız genel olarak düzensizlik ile yaşantılarını sürdürmeye çalışmaktadır. Düzensiz yaşantı şekli ise, tasfir edilmeyen yaşantı şekilleri arasında yerini alıyor. Düzensiz yaşantı beraberinde, psikolojik sorunlar gibi büyük emsal teşkil eden sorunları da beraberinde getirdiği anlaşıldı.

 

Son yıllarda psikolog ve psikiyatri kullanan insanların sayısı, geçen yıllara nazaran büyük bir gelişme gösterdi. İnsanlar bu gelişmelerin farkında olmasına rağmen, ellerinden geleni yapmamaya başladı. Bu da insanlarda tembellik ve uyuşukluk gibi hastalıkların görülmesine yol açtığını söyleyebiliriz.

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir