hamilelik

Hamilelik Kilolarından Nasıl Kurtulunur?

Hamilelik zor bir dönemdir. Bu zor dönemde kadınlar da hem fizyolojik hem de psikolojik değişimler gözlenir.  Hamile bir bayan gebeliği boyunca yaklaşık olarak 12 kilogram kadar kilo olabilir. Bu normal bir seviyedir. Doğum sonrasında sahip olduğu kilolardan 6 kilogram kadar annenin kaybı olacaktır.  gebelik boyunca normal seviyede kilo alan bayanlar doğumla birlikte belirli bir zaman sonra aldıkları kiloları verirler. Bir bebeğin doğumu yaklaşık 9 ay boyunca sürdüğünü düşünürsek Annenin doğum sonrasında kilo verme süreci de 6 ay ile 9 ay aralığında olmaktadır. Bu dönemde düzenli ve dengeli beslenerek diyet yapılmasına bile gerek kalmadan kilolar verilebilir. Peki doğum sonrasında beslenme nasıl yapılmalıdır? Ne gibi beslenme önerileri verilebilir?

 

Doğumdan sonra annenin  uygulayabileceği beslenme yöntemleri nelerdir?

 

Hamilelik süresi boyunca alınan kiloların verilebilmesi için uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Bu kurallar sayesinde anne doğumda aldığı kiloları kurallarına uygun şekilde belirli bir süre içerisinde verebilir. Şimdi Doğum sonrası Bir annenin uyması gereken kurallardan bahsedelim

 

  • Pek çok kişinin bildiği gibi hamur içi ve tatlı kalorili gıdalardan olduğundan dolayı kilo vermek isteyenler bu tür gıdalardan uzak durmalıdır benzer şekilde doğum sonrası da hamur içi ve tatlı  az tüketilmesi gereken besin gruplarındandır.
  • Doğumdan sonra protein ve karbonhidrat yönünden zengin gıdalar tercih edilmelidir.
  • anne bebeğini emziriyor sa kesinlikle aç kalmamalıdır aç kalmak bir kilo verme yöntemi olmadığı gibi doğumdan sonra da bu şekilde yöntemler tercih edilmemelidir.
  • Hamilelik boyunca alınan kilolar ortalama kilonun üzerinde değilse özel bir diyet uygulamaya gerek yoktur düzenli ve sağlıklı beslenme ile fazla kilolardan kurtulun abilir.
  • Bolca sebze ve meyve tüketilmelidir bu sebze ve meyveler Ayrıca taze olmalıdır.
  • Gün içerisinde tüketilen besinler gözden geçirilmeli ve bu liste kontrol altında tutulmalıdır akşam yemekleri Mümkünse hafif bir menü şeklinde yapılmalıdır.

 

Anneler doğumdan sonra yeme ve içme lerine dikkat ettikleri takdirde aldıkları kiloları 6 ay ile 9 ay arasında rahatlıkla verirler. Tabii ki bu durum gebelik sürecini normal geçiren bayanlar içindir. beslenme süresince gıdalar dengeli şekilde tüketilmelidir. Gaz yapacak yiyecekler den bir süre uzak durmakta fayda vardır. Ancak bu durum bazı yiyeceklerin hiç tüketilmemesi gerektiği anlamına gelmez. Tüm gıdalardan dengeli şekilde beslenmek sağlık açısından faydalıdır.

 

Egzersizin kilo vermedeki yeri

 

Normal yollardan doğum gerçekleştiren anneler doğum akabinden bir gün sonra dilerlerse egzersiz yapmaya başlayabilirler.  Sezeryan ile doğum yapan anneler ise egzersiz yapmaya başlamadan önce mutlaka doktorları ile görüşme dediler egzersiz yapmadan önce anneler bebeği emzirerek göğüslerini boşaltmalıdırlar. Egzersiz boyunca karnı sıkacak kıyafetlerden kesinlikle uzak durulmalıdır daha bol ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

 

 

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir