Güneş Lekeleri Neden Oluşur_ (1)

Güneş Lekeleri Neden Oluşur?

Güneş her ne kadar bizler için bir enerji kaynağı olsa da bu durum her zaman bizim dosumuz olduğu anlamına gelmemektedir. Uzun süre güneş altında kalan kişilerin ciltlerinde lekeler meydana gelebilmektedir. Hatta zaman zaman yanıklar oluşabiliyor. Bu sebeple güneş altında uzun süre kalmamaya dikkat edilmemelidir. Özellikle yaza yeni geçiş evrelerinde ilk kez güneş gören ciltlerde yanık konusu çok daha fazla olabilmektedir.

Güneşi bol olan havalarda insanın sahip olduğu kötü ruh hali, güneşin getirdiği ultraviyole ıkığın etkisi ve sevinç hormonlarında meydana gelen değişimler nedeniyle güneş lekelerinde artmalar gözlenebilmektedir. Güneş ışınlarına yukarıda bahsettiğimiz gibi aniden ve kontrolsüz olarak maruz kalındığı durumlarda güneş yanıkları ortaya çıkmakta. Bu etkiden kurtulabilmek için güneşin altında uzun süre kalmamak önemli. Güneş yanığı aynı zamanda sağlık açısından insanı olumsuz etkileyen bir durumdur.

 

Güneş lekeleri İçin Neler Yapılabilir?

 

Güneş lekeleri için neler yapılabilir Tarzında sorular kafanızda varsa yapabileceğiniz en doğru davranış güneş lekelerini oluşturan etmenleri ortadan kaldırmaktır. Lekeler gerçekleştikten sonra değil gerçekleşmeden önlem almak alınacak doğru yöntemlerden birincisidir. Lekeler ortaya çıktıktan sonra ise çareyi Doktorlarda yani tıpta aramak gerekir. Günümüz teknolojisinde güneş lekeleri için giderici pek çok farklı yöntem kullanılır. Örneğin çeşitli lazer yöntemleri ile Güneş lekelerinden kurtulunabilir. Ancak bu tür tedavilere geçebilmek için alanında uzman bir doktora muayene olmanız şarttır. Doktorunuzun uygun göreceği tedavi yöntemleri ile güneş lekelerine karşı mücadele edebilirsiniz.

Güneş lekeleri neden dolayı oluşur?

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi güneş lekelerinin pek çok sebebi olabilmektedir. Bitkilerin oluşmasındaki temel neden cildimizin kendisini güneşten korumak için fazla miktarda melanin salgılaması neden kaynaklanır. Lekeler daha çok cildin kendini yenilemesini yavaşlattığı 35 yaş ve üzeri kişilerde daha çok görünmeye başlar. Ancak gençlerde ve ergenlerde de bu tür sorunlar artık meydana gelebiliyor. Güneş lekelerine tedavi edebilmek için kimyasal peelingler, Lazerli tedavi yöntemleri, mikrodermabrazyon gibi yöntemler kullanılabilmektedir.

 

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir