Gözenek Sıkılaştırma Hangi Yöntemler ile Yapılır_ (1)

Gözenek Sıkılaştırma Hangi Yöntemler ile Yapılır?

Deri üzerinde doğal yapı ile birlikte var olan gözenekler bilhassa çok yağlı ciltlerde ve akne görülen ciltlerde normale göre daha geniş bir yapı gösterir. Bu nedenle siyah noktalar da sıklıkla görülen sonuçlar arasında yer alır. İlerleyen yaş nedeni ile deri elastikiyet kaybı ortaya çıkarır ve bu kayıp sonrasında da gözenekler çok daha belirgin bir hale gelir.

Gözenekler üzerinde oluşan bu durum, vücut ve cilt yapısında kötü bir görüntü ortaya çıkaracağı için gözenek sıkılaştırma adı verilen bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi derinin üst tabakasından başlamak üzere alt tabakalarına kadar etkili bir şekilde gerçekleştirilir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için 5 farklı yöntem yer almaktadır.

Gözenek Sıkılaştırma Uygulamaları

İlk yöntem olarak gözenek sıkılaştırma için karbon peeling işlemi uygulanır. Diğer bir yöntem olarak baby face beauty olarak bilinen Thulium lazer sistemi gerçekleştirilebilir. Diğer bir yöntem olarak fraksiyonel lazer sistemleri ile sıkılaştırma sağlanabilirken, ayrıca iğneli radyofrekans yöntemi de kullanılabilmektedir. Son bir yöntem olarak medikal cilt bakımları da sıkılaştırma elde edilmesi için sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir.

Sıkılaştırma elde edilmesi için uygulanan bu yöntemlerin bazıları yüzeyin aşınmasını sağlayarak dokularda yenileme oluşturur. Bazı yöntemler sayesinde de alt tabakada sıkılaşma için uyarma sağlanır ve gözenek yapısı iyileşme gösterir. Eğer bilhassa gözenek genişliği talep ediyorsanız, fraksiyonel lazer gibi yorucu ve görsel etkileri sıkıntılı olan işlemlerden ilk aşamada uzak durabilirsiniz. Çünkü soft lazer ya da iğneli radyofrekans ile çok daha etkili bir düzelme elde edilebilir. Birden fazla yöntem üst üste ve planlı bir şekilde uygulandığında, çok daha büyük çapta ve kaliteli bir iyileşme elde edilebilir.

Özellikle baby face beauty uygulaması gözenek sıkılaştırma için çok sık kullanılan uygulamalardan biri olarak 1927 nanometre dalga boyu ile Thulium lazer işlemi gerçekleştirir. Yaklaşık 10 dakika süren bu uygulama, mikro kanallarda açma sağladığı için açılma sonrasında özel ürünler uygulanır ve konforlu bir sonuç oluşturur. Yaklaşık 2 hafta kadar süren tedavi 4 seans üzerinden uygulanabilir.

Fraksiyonel lazer ise farklı yöntemler ile birlikte deride soyulma ile tedavi gerçekleştirir. Genellikle geniş gözenekler üzerinde kullanılan bu yöntem, lokal anestezi kremi sonrasında bir hafta boyunca kabuklanma ve soyulma gösterir. Sonrasında belirgin bir sürede iyileşme ortaya çıkarır. Diğer yöntem olarak kullanılan iğneli radyo frekans ise etkileri ile birlikte sıkılaştırma oluştururken, birkaç seansta konforlu bir sonuç oluşturur.

Karbon Peeling Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Cilt renk tonu çok koyu olan kişilerde lazer epilasyonun yapılmasını sağlayan sistem karbon sıvısı kullanmış olduğu için bu işlem karbon peeling olarak da adlandırılır. Genellikle gözenekler üzerinde sıkılaştırma gerçekleştirmek ve ciltte yenileme sağlamak için bu işlem gerçekleştirilir.

Bu lazer uygulamasının gerçekleştirilmesi için ilk aşamada temiz bir cilt sağlanır ve sonrasında üzerinde karbon sıvı ile kaplama gerçekleştirilir. Sonrasında cilt rengi faktörü ile bağlantılı şekilde karbon sıvısı cilt tarafından emildikten sonra uygun renk sağlanır. Böylece lazer tedavisi gerçekleştirilerek, cilt altında yenileyici bir aktivite başlatılır.

Avantajlı bir uygulama oluşturan karbon peeling ciltte soyulma oluşturmadan cilt dokularının yenilenmesini sağlar. Cilt üzerinde yağ ve nem dengesinin düzenlenmesi için avantaj oluştururken, leke tedavilerinde de çok etkili bir yöntem oluşturmaktadır. Diğer tedavi işlemlerine göre etkilerini arttırmaya katkı sağlayan bu peeling uygulaması, yaz aylarında dahi gerçekleştirilebilir. Ayrıca lazer cihazları üzerinde soğutma sistemleri yer aldığı için bu uygulama gerçekleştirilirken, acı ve ağrı çok düşük seviyede hissedilmektedir.

Karbon Peeling Uygulaması

Cilt, yaklaşık 20 dakika süreyle karbon sıvısını emer ve ardından 15 dakika gibi bir lazer işlemi gerçekleştirilir. Aynı gün içerisinde gerçekleştirilen bu işlem bir hafta ara ile 4 ya da 5 seansta tamamlanabilir. Uygulama sonrasında etki çok hızlı bir şekilde ortaya çıkar. En çok kullanılan lazer sistemleri tercih edildiği için yan etkiler çok düşük ihtimal ile ortaya çıkmaktadır.

Farklı merkezlerde ve farklı hekimler ile değişen kalite ve uzmanlıklar gösteren karbon peeling uygulamalarında tedavinin hangi noktaya yönelik olacağı gibi ayrıntılar fiyatları da etkilemektedir. Bilhassa uygulamanın hangi alan üzerinde ve hangi genişlikte yapılacağı, kaç seansta uygulanacağı gibi noktalar göz önünde bulundurulur ve sonrasında fiyat belirlemeleri sağlanır. Bu işlemler hakkında Dr.Oğuz Uçar‘dan bilgi ve destek alabilirsiniz.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir