sivilcetedavisi

Doğal Yöntemlerle Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Sivilce bilindiği gibi insanların dünyada en sık karşılaştığı cilt rahatsızlıklarından biri olarak bilinir. İnsan vücudu özellikle de ergenlik döneminde büyük değişimlere uğradığından, bu dönemlerde yüzümüzde ya da vücudumuzun herhangi bir yerinde sivilce ve aknelere rastlamak çok daha yüksek olasılıktır. Ergenlik döneminden yetişkinlik dönemine kadar çıkan sivilceler zamanında tedavi edilmediğinde ya da doğal yöntemlerde önlem alınmadığında cilt üzerinde delikli bir yapının oluşmasına, lekelenmeye ve daha birçok cilt problemine de neden olabilmektedirler. Bilindiği gibi geleneksel olarak uygulanan sivilce tedavileri de oldukça pahalı olmalarıyla bilinirler. Genel olarak da cilt üzerinde kuruluk, kızarıklık ve tahriş gibi istenmeyen yan etkiler gösteren ilaçlar da bulunur. Tüm bu etkilerden kurtulmak ve cildinizi en iyi şekilde tedavi etmek ve kötü görünümden arındırmak için doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Peki doğal yöntemlerle sivilce tedavisi nasıl yapılır? Sivilce tedavisi için hangi maske türleri daha faydalı? Merak edenler için işte detaylar… İşte sivilce izlerine en doğal çözümler;

1. Sivilcelerinizi Elma Sirkesi ile Temizleyin!

 

sivilce.net

Sivilce tedavisi yöntemleri arasında en faydalı olarak bilinen doğal malzemeler arasında elma sirkesi yer almaktadır. Bilindiği gibi bu sirke türü, diğer sirke türlerinde olduğu gibi birçok bakteri ve de virüs türüyle savaşabilme yetisine sahiptir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan çeşitli maddeler nedeniyle de cildin iltihaplanmasına engel olur. Çünkü içeriğinde P. Acnes ismi verilen bir bakteriyi öldürme yeteneğine sahip olan organik asitler yer almaktadır. Özellikle de elma sirkesinin içeriğinde bulunan sülsinik asit, iltihaplanmayı önleyici özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle de sivilceleri için elma sirkesi kullanan insanların cildinde oluşan yara izi ve sivilce lekelerinin giderilesine yardımcı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. İçeriğinde bulunan laktik asitler ise sivilce izi görünümünü tamamen iyileştirmektedir. Ciltteki fazla yağı kurumasında da etkili olduğu bilinmektedir. Peki elma sirkesi nasıl kullanılır?

  • Eğer cildiniz hassas ile bol miktarda suyun içerisinde bir ya da iki damla elma sirkesi damlatarak sivilcelerinizin üzerinde uygulayabilirsiniz. Cildiniz normalse ve elma sirkesine karşı hassasiyetiniz yoksa böyle durumlarda sirke oranınız biraz daha artırabilirsiniz.
  • Elma sirkesi uygulamadan önce mutlaka yüzünüzü temizlemelisiniz. Sonrasında ise elde ettiğiniz karşımı pamuk yardımıyla cildinize uygulamalısınız.
  • Karışımın en az 5 ya da 20 saniye boyunca cildinize durmasına özen göstermelisiniz. Daha sonra yüzünüzü bol su ile yıkayıp, kurulamayı unutmamalısınız
  • Belirtilen tarif günde en az 1 ya da 2 kez uygulanmalıdır.

2. Çinko Takviyesi ile Sivilcelerinizden Kurtulun!

İnsan vücudu için en önemli malzemelerden biri de şüphesiz ki çinko olarak bilinir. Çinko; hücre büyümesinde, hormon üretiminde, metabolizmanın düzenli çalışmasında ve de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili bir malzemedir. Aynı zamanda da sivilcelerin tedavisinde de bir hayli faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Eğer vücudunuzda yeterli miktarda çinko bulunursa, sivilcelerinizde gözle görülür bir şekilde azalma olduğunu göreceksiniz. Fakat sivilce tedavisi için alınması gereken en uygun çinko dozu hakkında bilgi paylaşımı yapılmamıştır. Günlük olarak 30 ya da 45 miligram elementel çinko kullanımı sivilcelerin büyük bir kısmının yok edilmesinde etkilidir. Ancak cilt üzerinde direk olarak çinko uygulaması etkili bir sonuç ortaya çıkarmamaktadır.
Vücudunda sivilce olan insanların, daha açık tenli olan kişilere göre daha düşük çinko seviyesine sahip oldukları düşünülmektedir. Yapılan birçok araştırmaya göre ağızdan alınan çinko sivilceleri ciddi anlamda azaltır. Aynı zamanda sivilce maskeleri ile de bu sürede destek vermek şarttır.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir