Diş Ağrısının Kaynakları Nelerdir_

Diş Ağrısının Kaynakları Nelerdir?

Sağlık durumları arasında En çekilmez ağrılardan birisi diş ağrısıdır. Bu makalemizde dişlerimizin neden aradığını, diş ağrısına nelerin etki ettiğini, dişlerimizi fırçalarken dişlerin neden sızladığı şeklindeki sorulara cevaplar arayacağız.

 

Diş ağrısına neden olan başlıca etkenler nelerdir?

 

Her insan hayatını bir bölümünde diş ağrısı ile karşılaşmıştır. Bu durum genellikle hiç beklemediğimiz zamanlarda ortaya çıkar ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler. Dişlerin neden ağrıdığını bilmek hemen herkesin işine yarayacaktır. Başlıca diş ağrısı kaynakları ise diş çürükleri, Diş eti problemleri ya da kemik kaynaklı ağrılardır.

 

Diş çürüklerinde oluşan ağrının temel sebebi dişlerin arasına sıkışan yiyeceklerin basınç kaynaklı şiddetinden olabileceği gibi dişteki çatlaklar arasına giren hava ya da kısmen soğuk sıvı gıdalar nedeniyle olabilmektedir. Çürükten dolayı meydana gelen ağrılarda ağrının şiddeti çürüğün derinliği ile alakalıdır. Dişte apse yaptığı anlar da yüz kısımlarında gözle görülür şekilde şişlikler oluşur. Böyle durumlarda ortaya çıkan acı şiddetlidir.

 

Bunun yanında diş etinin minesinin aşınması ya da diş eti hastalıkları sonucunda dişin sıcak yada soğuk nesnelerden etkilenmesi ağrı oluşturur. Böyle zamanlarda diş fırçalama sırasında da sızlamalar görülebilir. Sinüzit türündeki ağrılarda üst çene dişleri yoğun olmak üzere arkadaşları kadar ağrı hissedilir. Böyle bir durumda Ağrı diş ağrısı gibi görünse de asıl kaynağı sinüzittir. Bu sebeple Öncelikle yapılması gereken Ağrı’nın temel nedenini bulmak olacaktır.

 

Diş ağrısı nasıl tedavi edilir?

 

Bu şekilde bir ağrı ile karşılaşıldığında ilk yapılan işlerin başında kişinin kendi çapında araştırma yapması gelir. Hemen herkes diş ağrısı nasıl geçer türünde etrafında araştırmalar yapar. Çürük dışında meydana gelen hallerde Örneğin yiyecek kaynaklı sızlamalar da dişin üzerinde kıtalar olabileceği düşünülebilir. Bu durumda diş fırçası ya da bir diş ipi yardımıyla diş temizlenir. Ancak  diş eti kaynaklı yada çürük nedenli sorunlarda kişinin kendisini yapabileceği pek bir şey yoktur. Yapılması gereken en doğru adım herhangi bir ağrı ile karşılaşıldığında en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ederek uzman bir diş hekiminin yardımına başvurmak olacaktır.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir