Defineli Batak Nedir, Nasıl Oynanır

Defineli Batak Nedir, Nasıl Oynanır?

 

Batak oyununun en çok tercih edilen tarzlarından biri de şüphesiz ki defineli bataktır. Aslına bakıldığında defineli batak bir diğer ismi ile de gömmeli batak olarak nitelendirilebilir. Oyunun en temel kuralı 3 ya da 4 kişi ile oynanabilme imkanı sağlıyor olmasıdır. Defineli batak 3 kişi ile oynanacaksa ilk aşamada masaya 4 kağıt bırakmak zorundasınız. Destede kalan diğer kağıtlar eşit miktarda oyuncular arasında paylaştırılır. Bu oyunda da yine bir ihale belirlemek gerekir. İhaleyi 7 rakamı ile açmak zorunludur. Fakat king yani kral 14’e kadar oyuncular tarafından ihale belirleme imkanız da söz konusu olabilir. Her oyuncu alabileceğini düşündüğü el kadar ihaleyi yükseltme şansına sahiptir. İnternet üzerinde yer alan batak oyna seçeneklerini değerlendirerek, oyun kuralları hakkında daha geniş bilgiler de elde edebilirsiniz.

Oyunculardan ikisi ihaleyi pas geçerse eğer, en sona kaldığınız için ihale size kalabilir. Bazı durumlarda ise kişiler oyuna ilk başlayan oyuncuya ihaleyi verebilmektedirler. Oyunu devam ettirmek adına ihaleyi almış kişi kozunu açık bir şekilde belirtir. Akabinde ise elinde bulunan kağıtlardan 4 adetini seçerek, yanındaki herhangi bir oyuncuya göstermeksizin, masada bulunan 4 kağıtla takas yapar. İhaleyi alan kişinin elinde renkli kağıt bulunmadığı durumlar da söz konusu olabilir. Böyle zamanlarda elin yeniden dağıtılması zorunlu olacaktır. Oyunu oynamak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de masadaki kağıtları diğer oyuncuların görüp göremeyeceğidir. Oyun süresi boyunca masada bulunan kağıtları ve ihaleyi alan kişinin aldığı kağıtların görülmesine herhangi bir sıkıntı yoktur. İnternette yer alan batak oyununu oynamak için kuralları iyi bilmek şarttır. Aynı zamanda internetsiz batak oyna alternatiflerini değerlendirerek de, her zaman her yerde bu oyunu oynayabileceğinizi unutmamalısınız.

Defineli batak eğer 4 kişilik bir grup şeklinde oynanıyorsa, kuralların değişimi söz konusudur. Böyle bir oyunda, her turda kağıdı dağıtan kişi, bir süre bekleyerek oyuna giriş yapar. Yani kağıt dağıtımından sorumlu kişi belirli süre saf dışı edilir. Daha sonraki süreçte oyuna dahil olabilecektir. robotla batak oynaalternatiflerinde de aynı durum geçerli olacaktır.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir