çocuk ates

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Çocuklar hasta olduğunda anne babanın en büyük korkusu olmuştur. Bide çocuk yaş olarak küçük oldu mu daha da tehlikeli olmaktadır. En büyük korku gece çıkan ateşin yükselmesi olmuştur. Peki Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür , Yüksek ateşin nasıl düşürebileceğimizi iyi bilmemiz lazım.

 

Çocuklar soğuk aldığında,vücudu ısınıp soğuduğunda hasta olmuş demek oluyor. Buda gece özellikle ateşi çıkması gayet normaldir. Özellikle kış aylarında çocuklar yüksek ateşe maruz kalmaktadır. Hava değişikliği çocukların bünyesi kaldıramadığı için hasta olabilmektedir.

 

Çocukta yüksek ateş Belirtileri ;

 

çocuk ateş (1)

 

 

  • Öncelikle çocuğun halsiz olduğunu hep uzanıp hiç hareket yapmadığını göreceksiniz.
  • Yüzünde küçülme olacaktır.
  • En önemlisi hep yatmak isteyecektir, uyumasını engelleyin bu zararlıdır.
  • Vücudu çok sıcak olduğunu göreceksiniz.
  • Çocuğunuzun sanki üşüyor gibi davranacaktır.
  • Yemek ve içecek bir şey verdiğinizde reddecektir.

Çocukta yüksek ateş olduğunda neler yapılmalı ?

 

Öncelikle çocuğunuzun elbiselerini soymanız gerekmektedir. Kalın elbise daha da çok ateşini yükseltmektedir. Banyoya götürüp ılık suyla her yerini yıkayın, vücudu biraz rahatlar ve ateşi düşmesinde etkili olur. Her hangi bir yemek içecek istemese de vermek için gayret gösterin onu biraz canlı tutmak içi çok faydalıdır. Sık sık ateşini ölçün 40 dereceye kadar giderse muhakkak acile gidip önlem aldırın. Eğer bir ilaç verdiyseniz üstüne başka bir ilaç vermeyin 3 saat sonra etkisi olabiliyor. Bu yüzden bekleyin. Gece eğer ateşi çıkarsa kesinlikle uyumayın başında bekleyin ateşi düşene kadar. Islak havlu ile çıplak vücuduna sarın bu şekilde ateşini düşürecektir. Eğer daha önce ilaç kullanımı geç ateş düştüğünü teşhis etmişseniz şurup yerine fitil kullanın daha erken etki edecektir. ancak ateş belirtileri görmeye başladığınızda en sağlıklı karar en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmek olacaktır.

 

Birçok çocuk yüksek ateş yüzünden havale geçirip ölüyor. Bu anne babanın dikkatsizliğinden kaynaklanmaktadır. Eğer zamanında önlem alınırsa ateşi düşürülüp havale geçirmesini önlenebilir.

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir