çocuk ürolojisi

ÇOCUK ÜROLOJİSİNDE EN SIK YAPILAN TEDAVİLER

 

 

Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi alanında son yılların en önem kazanan dallarındandır. Çocukluk evresinde birçok rahatsızlığın tedavisinde etkili bir rol üstlenmektedir. Çocuk Ürolojisi de doğum öncesi ya da sonrası oluşan ürolojik sorunların tedavisini yapan dalın adıdır. Doğum sonrası ortaya çıkan inmemiş testis ile idrar yapma bozuklukları gibi rahatsızlıkların tedavisini yapan bilimin adıdır.

 

Anne Karnı Sorunları

 

Bazı sorunlar daha anne karnında iken oluşmaktadır. Annesinin karnında iken bebek bir taraftan büyürken diğer yandan bazı sorunlar da oluşabilmektedir. Annesinin kanındaki boşlukta oluşan ve gelişen ilk testisin torba içine inememesi ile rahatsızlık meydana gelir. Doğum öncesi ve sonrası çocukta oluşan rahatsızlıklar vardır.

 

İnmemiş Testis

 

İnmemiş testis, bebek daha annesinin karnında iken oluşur. Testistin ilk kez oluştuğu esnada torbaya inememesi ile rahatsızlık ortaya çıkar. Torbaya inmesini etkileyen bazı etkenler vardır. Karın iç basıncı etkenlerin başında gelir. Testisin aşağı yönde inmesini temin eden kasların çalışmasını temin eden sinir ile cinsiyet hormonları da etkenler arasındadır.

 

Etkenlerden birinin hataya sebep olması ile bu rahatsızlık oluşur. Sıklıkla görülen yerler arasında kasık ile karın içi ve kasık ile torbanın arasında kalan bölge olarak gösterilir. Torba üstüne el yordamı ile yapılan müdahale neticesi ele gelmeyen testislerin bu rahatsızlığa uğradığı yönünde teşhiste bulunulur. Bu durumda derhal bir uzmana gidilmesi gerekir.

 

İdrar Yapma Bozuklukları

 

Çocuk iki yaşında idrar yapma eğitimini alır. Acele ve baskıcı bir idrar yapma eğitimi çocukta hem idrar yapma bozukluklarına hem de idrar yollarında iltihaplanmalarına sebep olabilmektedir. En sık görülen idrar yapma bozuklukları da az miktarda idrar yapmaktır. İdrar yapmayı erteleme de diğer bozukluklar arasında gösterilir. İdrarı hem oldukça kuvvetli hem de rahat yapamama diğer sorunlardandır.

 

 

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir