Bebeklerde Parmak EMME

ÇOCUĞUNUZ PARMAK EMİYORSA SEVGİSİZLİKTENDİR

 

 

Çocukların parmak emmeleri sevgi ve güven duygusunun zedelenmiş olmasına işaret olma ihtimalinden bahseden uzmanlar, eğer dört yaşında olan bir çocuk hala parmak emme durumu ise sevgisiz hissine kapılmış olabilir açıklamalarında bulundu.

 

Sevgisiz ve Hissiz Kalmış Çocuk

 

Üç ila dört yaşına değin normal kabul edilen bir alışkanlık olan parmak emme, bu yaş sonrası masum görülecek bir alışkanlık olmaktan çıkar. Anne ve babaların bu konuya dikkat etmeleri gerekir. Bu durum, çocuğun içine düştüğü güvensizlik buhranının bir yansıması olabilir. Aynı zamanda çocuk kendisinin sevilmediği hissi ile girift bir duygu karmaşasına girdiği söylenebilir.

 

Doğuştan Gelen Güçlü Emme Refleksi

parmak emme
 

 

Parmak emme, doğuştan gelen bir reflekstir. Oldukça da güçlüdür. Çocuk üstünde üç ila dört yaşları zamanına değin pisko-patolojik şeklinde etken olan bir olgudur. Tamamen zararı olmayan bu refleks davranışı, hemen hemen tüm bebeklerin gösterdiği normal bir davranıştır. Tüm bebeklerin gösterdiği bir harekettir. Buna neden olan en mühim şeyin anne karnında bu alışkanlığı kazanmış olmaları varsayımıdır. Rahimde öğrenilen bir davranışın doğuştan sahip olunmuş olması manası taşıyor.

 

Karnı Acıktı Zannı

 

Parmak emme, halk arasında açlık alameti olarak görülür. Yanlış olan bu kanı neticesi çocuktaki rahatsızlık görülmez. Anne içgüdüsü parmak emmeyi acıktı olarak değerlendirir. Bir yaş çocuklarından hemen hepsi parmaklarını emerler. Dokuzuncu ayın peşinden de uyku esnasında parmaklarını ağızlarına götürürler. Diş çıkaran bazı bebekler de ellerini ağızlarına götürüler. Bazı zamanlarda da hem sıkılan hem de üzülen çocuklar parmaklarını emmek için ağızlarına götürdükleri görülür. Korku esnasında bu tavrı gösteren çocuklar da var. Damağının kaşınmasını gidermek maksatlı parmağını ağzına sokan bebekler de olmaktadır. Dört yaşına kadar normal görülen bu davranış bu yılların sonrasında hastalık emaresi olarak görülmelidir.

 

 

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir