kafe

Cafe Dekorasyonu Nedir?

 

Cafeler insanların bolca zamanlarını geçirdikleri, son derece samimi ve sevgi dolu ortamlardır. Genellikle insanların büyük bir kısmı iş arkadaşları ile muhabbet etmek amacıyla bu tür mekanları sık sık ziyaret ederler. Sanıldığı kadar ciddi bir mekan değildir. Hem kapalı hem de açık alanları bulunur. Ancak bir cafenin bulunduğu konum kadar dekorasyonu da çok önemli bir konu olacaktır. Öyle ki günümüzde bu tür işleri halletmek amacıyla cafe dekorasyonu yapan iç mimarlar vardır. Bu kişilerden yardım alınarak, farklı bir konsept oluşturmak da kaçınılmaz olacaktır.  Aynı zamanda iç mimarların seçmiş olduğu cafe koltukları diğer işletmelerden daha farklı olacağından bir çok yönden ön plana çıkan mekanlar elde etmek de mümkün olacaktır. Peki cafe dekorasyonu nedir? Cafe dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Cafe dekorasyonu, ziyaretçilerin konforunu sağlamak, farklı konseptler oluşturarak hedef kitle sayısını büyütmek amacıyla yapılan dizayn işlemleri demektir. Bu tarz dizayn işlemlerinde her nokta çok önemlidir. Çünkü ne kadar çok oturulacak alan yaratılırsa işletmeler açısından o kadar büyük bir kar söz konusu olacaktır. Bu nedenle cafe masaları mümkün olduğunca portatif yapılı olmalarına özen göstermek dikkat edilmesi gereken bir konu olmuştur. Günümüzde cafe tarzı mekanlara bakıldığında iletmelerin bir çoğunun dikdörtgen masa modellerini tercih ettikleri görülmektedir. Bunun nedeni ise şüphesiz ki özel günlerde masa birleştirme işlemlerinin çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

Cafeler insanların zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdiği mekanlardır. Bu nedenle konforlu bir şekilde dizayn edilmeleri gerekir. Bu konfor hedef kitlenin mekanı sürekli ziyaret etmesine vesile olacaktır. Ziyaretlerin artması, kalıcı bir müşteri kitlesi oluşturmak, çok daha fazla gelir elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Bu açıdan çok önemli bir konudur. Her işletme sahibi yapılan olan dizayna önceden karar vermelidir. İkinci aşamada ise düşünülen dizaynın iç mimarlara aktarılması gerekir. İç mimarlara aktarılan fikirler ise kısa zamanda görselleştirilerek, insanların kullanımına sunulmaktadır. Günümüzde popüler olan işletmelerin her biri iç mimarlar tarafından dizayn edilmiştir. Bu da alanında uzman kişilerin işletmelerin markalaşmasına katkı sağladığının önemli bir göstergesi olmuştur.

Cafe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Cafe dekorasyonları aslına bakıldığında 2 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu tasarımlardan ilki sıcak ve samimi bir ortam oluşturmak adına yapılan cafe dekorasyonlarıdır. Bu tür ortamları oluşturmak için renklerden olabildiğince çok yararlanmak gerekmektedir. Mesela pembelerin, turuncuların ve yeşillerin bulunduğu bir mekan, müşterinin gözüne çarpan bir yapıya sahip olacaktır. Özellikle de sunumlar iyi, yemekler lezzetli, içecekler ise farklı bir sunum konseptine sahipse böyle durumlarda mekan aynı müşteri tarafından sık sık ziyaret edilecektir. Çünkü insanlar her zaman güvendikleri, hizmetinden ve kalitesinden emin oldukları mekanları kullanırlar. Bu nedenle cafe dekorasyonu yapmak sadece cafe sandalye modelleri incelemekten ibaret olmalıdır. İşletmeler mümkün olduğunda her türlü detayı önemle irdelemeli ve şekillendirmeyi de özenli bir şekilde yapmalıdır.

Cafe dekorasyonunda ikinci bir dekorasyon türü ise modern ve klasik ortamlar yaratmaktır. Böyle bir tasarım yapmak için olabildiğince sade mobilyaların tercih edilmesi gerekir. Mesela günümüzde bir çok işletmede de sık sık gördüğümüz ahşap masalar modern dokunuşun en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. Dekorasyon türlerinden hangisinin tercih edileceği işletme sahibinin inisiyatifine bırakılmıştır. Ancak bir işletme açmadan önce, tüm planların yapılması, oluşturulacak alana dair dekorasyonun hayal edilmesi daha başarılı bir dizayn elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Buna bağlı olarak da daha sağlıklı ve de daha çok gelirli işletmeler elde etmek de kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle cafe masa sandalye modelleri mümkün olduğunca konsepte uygun bir şekilde seçilmelidir.

Günümüzde modern duran dekorasyonların hedef kitlesinin daha çok olduğu görülmektedir. Ancak dekorasyon yaparken daha keskin hatların bulunduğu özel tasarımlı mobilyalar tercih edilmesi bir çok açıdan avantaj sağlayacaktır. Her türlü işletme hem asaletli bir görünüme sahip olmalıdır hem de şıklığı yansıtmalıdır. Bu tür dizaynlar her zaman modernliğini koruyacak olduğundan mekan sahiplerinin sadece bir defaya mahsus bir masrafa girmesine neden olur. Ancak her zaman uzun süreli bir kullanım elde etmek, insanları  için en büyük avantajlardan biridir. Bu nedenle işletme açarken mümkün olduğunca en iyi ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir