Beyin felci nedir

Beyin felci nedir? Beyin felcinin belirtileri nelerdir?

 

 

Halk arasında inme ya da felç olarak bilinen beyin felci özellikle içerisinde yaşadığımız son dönemde sıkça görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaya başladı. Hastalığın gerçekleşmesindeki ana nedenlerden bazıları beyin damarlarında ya da boyun bölgesindeki damarlarda gerçekleşen şişmelerdir. Bu hastalık yalnızca yaşlı kişilerde değil küçük çocukların rahatsızlanmasına da sebep olabilmektedir.

 

Uzman doktorların yapmış olduğu açıklamalara göre bir sinir sistemi bozukluğu olarak adlandırılan beyin felci hastalığında Erken teşhis önemlidir. Beyin felcinin gerçekleşmesine sebep olan bir başka etken beyin bölgesine yeterince oksijen gitmemesidir. Bu durum 2,5-3 kilogramdan daha az ağırlıkta doğan bebeklerde sıkça görülen bir durumdur. Beyin felci hastalığı geçiren bir çocuğun diğerlerine göre çok daha fazla sinirli olduğu yapılmış olan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır. Bu inatçı hastalığın sebebi olarak beynin yeterince çalışmaması ve faaliyetlerini yerine getirememesi gösterilmektedir. Bu sebeple bütün kontrol mekanizmasının ana merkezi olan beyinde gerçekleşecek hasar ile bütün vücut bu durumdan etkilenebilir. Kol ve bacaklar hareket kabiliyetini de kısıtlanabilir.

 

Beyin felcinin belirtileri nelerdir?

 

Genel itibariyle beyin felci geçiren hastalarda ilk belirtiler kollarda ve bacaklarda meydana gelen hareket zorluğudur. Bunun akabinde ise konuşmada güçlük anlama da zorlanmalar ve bilinç kaybı belirtileri gözlenmeye başlar. Bunlardan başka baş ağrıları, görmede bozukluklar, konuşma esnasında kurulan cümlede unutmalar, istem dışı saçmalamalar ve konuştuğu cümlelerde tutarsızlıklar gibi belirtiler gözlemlenebilir.

 

Beyin felci nasıl tedavi edilir?

 

Hastalığın kesin olarak bir tedavisi maalesef yoktur. Ancak alınan önlemler sayesinde hasta yaşantısını bir miktar rahatlatabilir. Bu durumda ilk yapılması gereken hastalığın daha fazla ilerlemesini önlemektir. Yapılabilecek ilk tedavi yöntemi en çok kullanılan yöntem olan fizik terapidir. Egzersizler ile beraber hastanın Kas ve eklem dokuları yumuşatılması amaçlanır. Burada dikkat edilmesi gereken ana unsur yapılan egzersizlerin düzenli bir şekilde devam etmesidir. Fizik terapi uygulamasından başka ilaçla tedavi yöntemine geçirebilir. Esasında ilaçla tedavi yöntemi fizik terapi uygulamasından önce yapılan bir ön hazırlıkları diyebiliriz. Hastaların bazılarında eklemlerde oluşan olumsuzlukları gidermek amacıyla cerrahi müdahaleler yapılabilir. Ameliyatlar ekstra bir riski taşımaz ve hastalar ameliyat sonrasında kısa bir sürede iyileşme gösterebilir.

 

Beyin felci hastalığı insanı öldürür mü?

 

Teşhisinin geç yapılması bir hastalıkta ne kadar tehlikeli ise beyin felci hastalığında da geç teşhis durumu hasta için son derece tehlikelidir. Öyle bir durumda beyin felci kişiyi öldürebilir. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan beyinin rahatsızlanması durumu son derece dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Bu durum kesinlikle önemsenmelidir. Belirtiler gözlemeye başladığında en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman bir doktora görünmelidir.

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir