Bekçilik ve Uzman Çavuş Alımları Kopyası (1)

Bekçilik ve Uzman Çavuş Alımları

 

Uzun süredir herkesin beklediği açıklama nihayet İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı ortak açıklama ile birlikte geldi. Öyle ki 2019 yılında 10 bin bekçi alımı için İşkur vb. gibi kurumlardan ilanlar açılmış ve de başvurular başlatılmıştır. Yapılan ilanlara, statü ve gerekli şartları karşılayan milyonlarca başvuru yapıldı. Yetkili mercilerden gelen açıklamalara göre 2019 yılında yeni bekçi alımları da yapılacağı yönünde bilgilendirmenin yapılması, bir önceki alımlarda yerleştirilemeyen kişiler için adeta bir umut haline geldi. Peki, yeni bekçi ve uzman çavuş alımları ne zaman yapılacak? Bekçi alımları için gereken şartlar nelerdir? Bekçi alım şartları neye göre belirleniyor?

Yapılan yeni açıklamaya göre bazı kamu kurumlarına ve de kuruluşlarında bekçilik ve uzman çavuş alımı gerçekleşecek. Alınan karar bilindiği gibi 22 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazetede de yayımlanmıştır. Bu karara göre Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında 3 ile 10 derece arasında 10 bin çarşı ve de  mahalle bekçisi için kadrolar açıldı. Bekçi olmak için gereken şartlar arasında ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, en az lise veya denginde bir okuldan mezun olmak, en az 1.67 boyuna sahip olmak, beden kitle endeksinde 18 ile 27 arasında bir değere sahip olmak ve de başvuru yapılan ilde en az 1 yıl boyunca ikamet ediyor olmak gerekmektedir. Ayrıca erkeklerin askerliğini bitirmiş olması şarttır.

2019 yılı Jandarma sözleşmeli Uzman erbaş alımı için de adayların uzun süredir bekleyişleri nihayet müjdeli bir haber ile son buldu. 2019 yılında 22 bin uzman erbaş alımı yapılacağı duyurulmuştur.  Adayların başvuruları ise 19 Mart tarihinde başlamıştır.  İlanda belirtilen şartları taşıyan kişiler öncelikle Jandarma Genel Komutanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan ilanlar üzerinden başvuru yapması mümkün olacak. Başvuru esnasında kılavuza uygun bir şekilde davranmak esastır. Ön başvurudan geçen adaylar arasından 40 bin kişi yapılacak olan sınavlara girme hakkı elde edecek. Uzman çavuş alımları hakkında daha güncel bilgileri temin etmek için de yine Jandarma Genel Komutanlığı’nın resmi sayfasının incelenmesi yeterli olacaktır.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir