bebek

Bebeklerde 3 Yaş Sendromu

Çoğu anne baba çocuklarının hızla büyüdüğünü kabul etmez. Hala bebek olduklarını düşünürler. Buda çeşitli sorunlara neden olur. Halk arasında 3 yaş sendromu olarak ta anılan bu durum sorunların en büyüğüdür. Bebeklerde 3 Yaş Sendromu başladığında biraz titiz davranmada çok fayda vardır.

 

Çocuklar bebeklik döneminden çıkıp hızla büyümeye başlarlar. Bu hızlı büyüme onların yemek yemeden uyku düzenlerine kadar tüm yaşantısını değiştirir. İlk yılında yalnızca anne baba güven duygusu isteyen bebekler 2-3 yaşlarında ise bunun tam tersine bağımsızlığını ilan ederek nesneleri ve kendini tanımaya çalışır. Bu algılama durumu çocuğunuzda ağlama uyku düzeni bozukluğu, tükürme ve ısırma gibi eylemlere neden olur ki işte bu durumda halk arasında 2-3 yaş sendromu olarak anılır. Bebeğiniz bu yaşlarda özgür olduğunun farkına varmış ve etrafında gelişen olaylara kayıtsız kalmak istemeyecektir. Kendi benliğinin farkındadır. Bu durum yeri geldiğinde onu hırçınlaştıracak ve sık sık sizinle inatlaşmasına neden olacaktır. Kendileri ile ilgili kararları sizin değil kendisinin vermesini ister. Örneği sizin hazırladığınız değil kendi istediği kıyafeti giymek ister.

 

Bu dönemi atlatırken çocuğunuza katı kurallar koymaktan kaçının. İnatlaşmayın, dikkatini başka şeylere çekmeye çalışın. Paylaşımcı olmayacaktır bu yüzden ona kızmayın. Bu dönemde yaşaması normal bir durumdur bu. Davranışlarınızda mutlaka tutarlı olun. Hayır kelimesini öğrendiği bu dönemlerde çoğunuzu asla ikilemde bırakmayın. Bu yaşlarda çocuklar çok asabi davranabilir Bu tür durum da sakin olup çocukları sevdiği bir dille konuşmalıyız.

 

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir