Bakırköy Haber

Yaka olarak İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. İlin batı bölümünde kuzeydoğusunda Marmara Denizi yer alır. Kendi ise Çatalca Yarımadası üzerindedir. Yıl olarak 1926 yılında kurulan bu ilçe bugünkü sınırlarına ise 1992 yılında ulaşmıştır. İlçe bir çok ilçeye komşu durumdadır. Doğu tarafında Küçükçekmece kuzey bölümünde Bahçelievler Kuzey doğusunda ise Güngören ve en doğusunda ise Zeytinburnu’na komşudur . İlçenin Güney bölümü ise Marmara Deniziyle çevrilmiş durumdadır. Bakırköy ilçesinin ismi en eski Osmanlı zamanlarında Markiköy ismiyle anılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra 1925 te Türkleşirken Bakırköy e çevrilmiştir.
Ekonomik anlamda baktığımızda Bakırköy Ülkemiz in metropol olma yolunda ilerleyen ilk kentlerimizden İstanbul’un organik bir parçası olmak durumundadır. İlçe ekonomisi genel olarak sanayi ve ticarete dayanmış vaziyettedir.

İlçede yapılan ilk sanayi 1978 yılında kurulan Baruthane ve 1800li yıllarda kurulan bez fabrikasıdır. Bakırköy ekonomik anlamdaki büyüme anlamındaki önemli ilk adımlarını ise 1950 yılından sonra yaşadı Belediye İmar Müdürlüğü tarafından 1947 yılında yayımlanan bir yönetmelik neticesinde Yedikule-Bakırköy arası örgütlü sanayinin yerleşmesine izin verildi. Daha sonraları 1949 da yayımlanan ikinci yönetmelikle beraber Sanayiye verilen araziler daha da genişletildi bu sırada Bakırköy’ün dış bölümü ve Yeşilköy Küçükçekmece ve Zeytinburnu çevresi de bu kapsama alındı.

Bakırköy Belediyesi tarafından 1989’da inşa edilmeye başlanan ve 1991 senesinde inşaatı bitirilip hizmete giren “Bakırköy Yeraltı Çarşısı şuan ilçede önemli ticaret alanlarındandır. İçerisinde toplam 101 adet bulunan çarşı halen faaliyetedir.

Üstelik bu gibi unsurların yanı sıra ilçenin batısında bulunan Atatürk Havalimanı da ilçeye önemli ölçüde ziyaretçi ve yeni insanlar katmakta. 1912 yılında Askeri hizmet amacıyla açılan Atatürk Havalimanı 1985 senesine kadar içinde bulunduğu semtin adını yani Yeşilköy ismiyle anılan Yeşilköy Havalimanı 1985 yılında bugünkü ismine kavuştu artık havalimanın ismi Atatürk Havalimanı oldu. İlçeye yapılan bu yatırımlar ilçeye olan Bakırköy Evden Eve Nakliyatı oldukça arttırdı
İlçede çok sayıda Bakırköy Evden Eve Nakliyat yapılmakta. Bu da göstermekteki ilçeye çok sayıda yeni insan taşınmakta ancak yakın zaman da hizmetten alınıp kapatılan Atatürk Havalimanı ilçede çoğu kişinin Bakırköy Evden Eve Nakliyat hizmet alarak ilçeden yeni açılan havalimanına yakın semtlere taşınmasına sebep oldu.
Detaylar için tıklayınız:

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir