Amerika'da Asgari Ücret Ne Kadar_ (1)

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar?

 

İnsanların en temel ihtiyaçları beslenme, barınma, giyim, ulaşım ve de kış aylarında ısınma gibi gereksinimlerini karşılamak için, aylık bazda kişilere yetecek ve de bir çalışana verilebilecek en düşük maaşa asgari ücret denilmektedir. Ülkemizdeki asgari ücret geçmişten bu yana insan ihtiyaçlarının de değişiyor olması nedeniyle sürekli artış göstermiştir. Öyle ki geçtiğimiz senelerde 1.603 Türk Lirası olan asgari ücret tutarı, 2019 yılında 41 Türk Liralık artışla 2 Bin 20 Türk Lirası olarak değişti. Elbette ki her ülkede asgari ücret oranları da değişkenlik gösterir. Bir ülkede çalışanlara ne kadar çok ücret ödeniyorsa, o ülkenin ekonomik, kültürel ve bilimsel anlamda o kadar çok ilerlediğini görmek de kaçınılmaz olacaktır. Peki Amerika asgari ücret 2019 yılında ne kadar olarak belirlenmiştir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde asgari ücret güncellenen tutarla birlikte 725 USD olarak belirlenmiştir. Yıllık olarak da 14.500 USD’dir. Ülkemiz standartları ve de para birimi ile değerlendirdiğimizde ise; bir işçi haftalık 40 saat, aylık olarak 160 saat çalışarak, 6.155 Türk Lirası kazanabilmektedir. Ancak bu rakam bazı eyaletlerde düşüş gösterebilmektedir. Ülkemiz koşullarında asgari ücret belirlemesi yapılırken Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanma ve çalışma şekli göz önünde bulundurularak, üye ve de raporlamacılara verilecek huzur hakkı, ücret yönetmeliğini de baz olarak düzenlenmektedir. Öyle ki bu hesaplamalar yapılırken insanların, din, dil, ırk, düşünce, inanç ya da mezhep gibi farklılıkları kesinlikle göz önünde bulundurulmamaktadır. Amerika asgari ücret aylık 2019 yılında ise oldukça artmıştır.

Amerika’da asgari ücreti belirlemek için Adil Çalışma Standartları Yasası gereğince, istisnasız çalışanlara yönelik olmak kaydıyla federal asgari ücret 7.25 Dolar olarak belirlenmiştir. Her eyaletin de kendisine göre asgari ücret yasaları bulunur. Eğer kişiler hem eyalet hem de federal asgari ücret yasalarına tabi olabiliyorsa, daha yüksek miktarda ücret alması da kaçınılmaz olacaktır. Aynı zamanda yine ülke koşullarına göre engelli işçilere, tam zamanlı öğrencilere, arkada arkaya 90 iş günü takvimine tabi olanlara ve de 20 yaşın altındaki gençlere de farklı asgari ücret istisnalarının uygulanması söz konusu olacaktır. Amerika asgari ücret koşulları bir çok ülkeye göre çok daha iyi standartları kapsamaktadır.

Yazar: megsongroup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir